Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

Fonksiyonel Tıp

Kadınlar östrojen, progesteron desteği almalılar mı? Yoksa bunlar kanser mi yapar?

15 yıl öncesine kadar peynir ekmek gibi kullanılan menopoz ilaçları, Amerika’da yapılan WHI çalışması sonrası büyük bir günah gibi bütün dünyada kesildi. Çünkü felçler, kalp damar hastalıkları ve kanser oranlarında artışlar saptanmıştı.

Açıkçası o zamana kadar ateş basması, vajinal atrofi, menopozal dönem hormonal değişimlere bağlı ruhi bozukluklar, depresyon, osteoporoz, kuruluk, cinsel isteksizlik bu ilaçlarla çok kolay başa çıktığımız semptomlardı. Menopoz ilaçlarını (sentetik östrojen progesteron türevleri) vermeyi bırakınca bu sorunları tekrar yaşamaya başladılar ve hayat kaliteleri düştü. Ama olsun meme kanseri olmaktansa biraz ateş basıversin, depresyonu varsa anti depresan alsın, cinsel isteksizliği varsa bu yaştan sonra olmasa da olur diyiverdik.

Oysa ki kullandığımız ilaçların sentetik östrojen ve sentetik progesteron türevleri olduğunu, milyonlarca yıldır insanoğlunun kanında dolaşan “doğal” östrojen ve “doğal” progesteron ile alakası olmadığı ve kanser riskini de bu sentetik kimyasal türlerin artırdığını çok geç görebildik.

Bu ara dönemdeki, yani son 15 yılda menopoza giren kadınlara açıkçası yazık oldu, beyin yaşlanması, osteoporoz, depresyon, sinirlilik, ateş basması gibi saymakla bitmeyecek sıkıntıları yaşadılar. Hele ki beyin fonksiyonları 10 yıl östrojensiz kalınca dönüşümsüz olarak azalıyor, ne acı değil mi?

Bir de, ben doğal halimle akışına bırakmak istiyorum, ek gıda, hormon, vitamin, destek almam diyen insan grubu vardır. Onlara söyleyebileceğim, doğa ana için insanoğlunun işi üreme çağının bitimiyle biter, insan bu dönemden sonra sona hazırlanır. Üreme çağı bitince en fazla diyelim yaş 50, erkek ve kadınlar hızla gerilemeye, yaşlanmaya doğru giderler. Sizi bilmem ama ben buna razı değilim. Besin desteklerimi, vitaminlerimi, eksilen hormonlarımı dışarıdan alırım ve hayat kalitemi sürdürürüm.
Yapılan çalışmalarda net olarak gösterilmiş ki, biyoeşdeğer hormonlar yani doğal östrojen ve progesteron desteği kullanmak kanser riskini olduğundan daha fazla artırmazlar, hatta bazı durumlarda azalttıkları da doğrudur. Bu konuda sohbete sizi bekliyorum.

Meme kanserinde erken tanı değil, kanser oluşumunu önlemek istiyoruz.

Meme dokusunda kansere neden olan östrojen metabolitlerinin (sakın bizim dışarıdan verdiğimiz küçük bir doz doğal östrojen ile karıştırılmasın) oranlarını, yoğunluğunu, mevcut yaşam tarzıyla ortalama ne kadar zamanda sorun yaratabileceğini öngörmek ve bunu bazı gıda desteklerini, vitaminler, hormonlar, ilaçlar, hayat tarzı ve beslenmeyi dengeleyerek önlemeyi vaat ediyor FONKSİYONEL TIP YAKLAŞIMLARI.

Oluşabilecek bir meme kanserini olmasından 10-15 sene önce fark etmek dururken, fındık kadarken erken meme kanseri yakalamanın önemi üzerine yoğunlaşmak beni şaşırtıyor. İlaç firmalarının, kemoterapotiklerin eline düşmeden sizi fonksiyonel tıp açısından olası kanser risklerinizi araştırmaya ve erken tanıya değil, “olmadan önlemeye” davet ediyorum.