Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

Vajinal Estetik

vajinalest

Vajinal estetik, kadınlarda cinsel bölgedeki şekil bozukluğunu ve dış görünümü beğenmeme durumunda yapılan operasyondur. Estetik operasyonlar genellikle dış görünüm için yapılsa da, günümüzde vajinal estetik yaptıranların sayısında artış olmuştur. Cinsel hazzı arttırmak için yapılan operasyon, kişilerin kendilerini psikolojik olarak iyi hissetmesine neden olur. Kadınların kendilerini güzel hissetmek istemesi, tabuların baskısından kurtulma isteği onların bu tür operasyonlara yönelmesine sebep olmuştur. Kendi cinsel organını estetik bulmayan, yaşadığı cinsel ilişkiden zevk almayan, cinsel yönden tabuları bulunan kadınlar bu hoşnutsuzluklarını eşleriyle, kendileriyle bile paylaşmazlar. Doktorlarla olan iletişimde bile yanlış anlaşılma, çekinme, utanma gibi duygular içinde olduklarından, kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Yaşadıkları estetik ve fiziksel kaygılar cinsel hayatlarının etkilenmesine sebep olur. Cinsel organın zaman içinde deforme olması, biçiminin bozulması, renginde olan değişim sebebiyle yaşadıkları huzursuzluktan dolayı, cinselliği yaşamaktan geri kalırlar.

Vajinoplasti (Vajina Daraltılması)

Kadının dış genital organlarını oluşturan vajina, labium majörler (dış dudaklar), labium minörler (iç dudaklar) ve klitoris doğal olarak her kadında bulunur ancak şekil ve görünüm açısından farklılıklar göstermektedir veya doğumdan sonra değişimler olabilir.

 Vajinal Estetik Nedir ?

Bayanlarda vajinal estetik, cinsel bölgede şekil bozukluğu ve dış görünüş beğenmeme sonucu yapılan bir operasyondur. Genelde estetik operasyonlar daha çok dış görünüş için yapılsa da son yıllarda vajinal estetik ameliyat sayısı artmıştır. Cinsel hazzı artırmaya yönelik bir ameliyattır.

Vajinal Estetik Hangi Durumlarda Yapılır ?

 • Öncelikle bayanların normal doğum sonrası vajina bölgesinde ortaya çıkan kalıcı sünme yani esneme sonucu yapılır.
 • Bazı kişilerde doğuştan küçük dudakların ( labium minora ) asimetrisi farlı ise estetik gereklidir.
 • Fil kulağı şeklinde geniş yüzeyli olduğunda estetik tercih edilir.
 • Zor doğumlarda vajinanın dış bölgesinde kesi ( epizyotomi )yapılır. Bu sebepten oradaki doku cinsel ilişkide tatmini engellerse yine vajinal estetik yapılır.
 • İdrar kesesi ve kalın barsak dokusunun vajendez dışarı sarkması, idrar kaçırma ve cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabilir. Rahim sarkması olabilir. Cerrahi ile sorun çözülür.

Vajinal Daraltma Estetiği Nasıl Yapılır ?

 • Sedasyon destekli lokal veya genel anestezi altında yapılır. Vakaya göre değişmekle beraber yarım saat ile bir buçuk saat arası süren bir operasyondur.

Vajinal Daraltma Estetiği Faydaları Nelerdir?

 • Vajinal bölge estetiği sayesinde hem şeklini hem de görünümü düzeltilir.
 • Fonksiyonları bozulmuş olan gevşek vajen kaslarını düzeltir.
 • Vajen kanalının gerginlik, tonus ve direnci artırılmış alur.
 • Gerginlik oluştuğu için kadın ve erkeğin cinsel hazzı artırılmış olur. ( Gevşeme yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kadında alt genital bölgede bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Cinsel hazzı azalmış olur. )

Vajen Büyük Dudaklar ve Küçük Dudakların Düzeltilmesi Estetiği

 • Vajen büyük dudaklar ( labium majus ) veya vajen küçük dudaklar ( labium minus ) da yapılan operasyon uzun veya asimetrik dudaklar düzeltilirken daha seksi bir görünüm elde edilmiş olur.
 • Vajen üzerindeki tüylü bölge ( mons pupis ) yağ fazlalıklarının alınması da vajinanın daha estetik, genç ve diri görünmesini sağlar.

Vajen Dudak Büyüklüğü Zararları Nelerdir?

 • Çogu kadın vajen büyük dudakların küçülmesini isterken kilitorisinin üzerini kapattığı için cinsel haz alamadığını söyler.
 • Bazı kadınlar vajen büyük dudaklardan utandığını ve kendine cinsel ilişkide güvenemediğini belirtir.
 • Kimisi de vajen büyük dudaktan utandığını ifade eder.

Vajen Küçük Dudak Zararları Nelerdir?

 • Vajen küçük dudaklara sahip olanlar genelde mutsuz oldukları için yaptırırlar. Psikolojik açıda gerek duyarlar.
 • Mutlu hissetmediği için cinsel ilişki haz duyamaz.

Vulva Bölgesine Liposuction

Bazen bayanlar mons pubis denilen üçgen şekilli, tüylü alanın, yağlı görünümünden şikayetçi olabilirler. Bu durumda hastaya yapılacak işlem liposuction tedavisidir. Bu işlemde mons pubis bölgesinden, büyük dudaklardaki fazla yağ dokusu alınarak küçültme sağlanmaktadır.

Lokal anestezi altında yapılabilen bu operasyon yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Ameliyat sonrası ortalama 1 hafta bu bölgede şişlik meydana gelecektir. Sonrasında şişler inmeye başlayacak, 1 ay sonra operasyon sonucunu ortaya çıkacaktır.

Klitoris Ameliyatı

Kadınlarda “mons pubis” adı verilen kıllarla örtülü tümsekciğin aşağı kısmında yer alan anatomik yapıya kitoris (clitoris) adı verilmektedir.

Klitoris cilt ve cilt altı yağ dokusunun altında yer alan “Y harfi” şeklinde bir erektil organdır. Diğer taraftan klitoris bir kadında cinsel hazzın en yoğun olduğu bölge olup temel işlevi “orgazmın sağlanması” dır. Klitorisin erkekteki karşılığı ise “penis” dir.

Klitorisin dıştan görünen bölümü ise iç dudakların üstte birleştiği yerden nohut şeklinde dışarı bakan baş kısmı olup “glans clitoris” olarak tanımlanmaktadır.

Glans klitoris erkekteki penisin sünnetsiz olan uç kısmına denk gelmektedir.

Klitorisin normalden iri ve kabarık olmasına “Klitoral Hipertrofi” denir.

Kliteroplasti (Cliteroplasty) ise normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesi ameliyatıdır. Bu şekilde klitorisin daha doğal bir görünüm kazanması amaçlanmaktadır.

G Noktası Büyütme

G noktası (G Spot), vajina ön duvarda 3-4 cm içeride, idrar kanalı (üretra) çevresinde ve “skene bezleri” adı verilen salgı bezlerinin yoğunlaştığı bölgeye verilen isimdir.

Kadınlarda vajina ön duvarda bulunan “farklı bir bölge olarak” varlığı ilk defa Grafenberg tarafından 1950 yılında “International Journal of Sexology” isimli dergide yayımlanmıştır.

Daha sonrasında aynı klitoris gibi haz bölgesi olarak kabul edilen bu nokta, kendisini ilk kez tanımlayan bilim adamının isminin başharfi kullanılarak G Noktası (G spot) olarak tanımlanmıştır.

Pek çok otör tarafından G noktasının kadınlarda klitoristen sonraki en hassas bölge olduğu kabul edilmektedir.

G noktası büyütülmesi sonucunda kadınlarda cinsel penetrasyon (birleşme) sırasında zevk alımı artmaktadır. Buna paralel olarak orgazm olabilirlik sağlanabilmektedir.

G noktası büyütme operasyonları kadınlarda en sık olarak cinsel hazzın arttırılması için ve anorgazmi (orgazm olamama) tedavilerinde kullanılmaktadır.

Bazı kadınlar ele masturbasyon yaparak orgazm olabilirken cinsel ilişki sırasında orgazm olamama sorunu ile karşı karşıyadırlar. Bu durum “koital anorgazmi” (coital anorgasmia) olarak bilinmektedir.

G noktasının dolgu enjeksiyonu ile büyütülmesi işlemi özellikle koital anorgazmi sorunu yaşayan bayanlarda uygulanmaktadır.

vajinalj

 Vajinal Estetik