Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

Tüp Bebek Destek Tedavisi

İnfertilite (kısırlık) tedavisinde akupunktur erkek ve kadın hastaların problemlerinin çözülüp gebe kalabilmesinde kendi başına kullanabildiği gibi, diğer yardımcı üreme yöntemlerinin (asılama, tüpbebek) başarı oranlarını da anlamlı oranda artırmaktadır.

Tüp bebek uygulaması öncesi, sadece akupunktur ile 3 aylık ön hazırlık terapisi görmekte olan pek çok hastamız tüp bebek tedavisine gerek kalmadan kendileri gebe kaldılar.

Poor responder over (yani kötü yumurta cevabı) olan 40 yaş üstü 6 hastamın sadece yumurtalama ilacı ve yumurtalatma ilacı + akupunktur ile tedavi gördükleri aylar karşılaştırılınca yumurta sayı ve kalitesinde %70 artış kaydettim. Tüp bebek ve asılama tedavilerinde yumurta geliştirici klasik tedaviye ilave olarak akupunktur tedavisi uygulanması hem gebelik şansını artırmakta, hem de hastanın stres ve depresyonunu yok ederek tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Kadınlarda infertilite tedavisinde tespit edilen akupunktur noktalarına yapılan uyarı ile vücutta endorfin,  ve diğer bazı steroidlerin artışı ve dengelenmesi sağlanır. Ayrıca akupunktur tedavisi ile uterus, endometrium ve overlerin kan akımı artar. Rahimde gebeliğin oluşmasını sağlayan koşulllar daha iyi sağlanır. Gerek yumurta kalitesi ve sayısı, gerek embriyoları kabul etme yeteneği artarak toplamda gebelik şansı anlamlı oranda artar. Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Almanya ve Danimarka’da ayrı ayrı yapılan geniş çalışmalarda tüp bebek tedavilerindeki başarı şansının %30 ile %70’e varan oranlarda arttığı gösterilmiştir. New York’ta gözlemci olarak bulunduğum bir tüp bebek merkezinin istatistiklerinde ise akupunktur uygulamalarında %40 başarı artışı olduğu belirlenmekteydi.

Bu çalışmalar göstermektedir ki, akupunktur tedavisi infertilite tedavisinde etkili ve başarılı bir tedavi yöntemidir. Kadın Doğum Uzmanı olmam ve 15 yıldır infertilite (kısırlık) ile çok yakından başarı ile ilgilenmem nedeniyle, akupunkturun infertilite üzerindeki olağanüstü etkisini gösteren çalışmalar, beni merkezimde bu yöntemi, modern batı tıbbının tüm teknik avantajları ile birleştirerek kullanmaya itti. Şükürler olsun ki, sonuçlar çok tatminkâr.

Basitçe düşünürsek ruhi ve bedeni dengesi yıllarca süren stres, sıkıntı ve kısırlık sebebi faktörlerle bozulmuş bir karı kocanın tedavi sonucu ile, ruh, beden dengesi, enerji dengesi sağlanmış bir karı kocanın tedavi sonucunun aynı olması düşünülebilir mi ? Elbette dengenin sağlanması çok şey sağlayacaktır.

Bayan hastalarımın akupunktur tedavisinden kısa bir süre sonra, eşleri genellikle şöyle derler “-Hocam bu çocuk işi olsun ya da olmasın, biz bu akupunktura devam edelim, hanım evde pamuk oldu”. Bu rahatlamanın bile tedaviye neler kattığını, stres hormonlarının azalmasının metabolizma, ovulasyon indüksiyonu ve uterusun embriyoyu kabul etmesinde ne kadar büyük pozitif farklar yarattığını her gün tekrar yaşayarak görüyorum. İhtiyacı olan

herkesi bu mükemmel denge ile tanışmaya davet ediyorum.

tupbebekj

tup-bebek-tedavisi