Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

Probiyotikler

Olmazsa olmaz dostlarımız;

PROBİYOTİKLER

Son zamanlarda moda bir terimprobiyotik-yogurt var “Mikrobiata” , hatta kimileri yeni organımız diyor. Binlerce farklı bakteri, virüs ve
mantardan oluşan 1,5 kg tutan bir mikroortam. Özellikle barsaklarımız olmak üzere tüm v
ücudumuzda dağılmış vaziyette. Yapılan çalışmalar, 1.5 trilyon vücut hücresine karşı 15 trilyon bakteri, virüs, mantarı vücudumuzda taşıdığımızı söylüyor.

Bunların büyük kısmı dostumuz probiyotik bakteriler. Zaten oran bozulup patojen bakteriler, virüs ve mantarlar artınca dengemiz bozuluyor ve kabızlıktan, ishale, şeker hastalığından, alerjiye, tiroid problemlerinden, karaciğer problemlerine, kas ağrılarından, obesiteye, aklınıza gelebilecek binlerce rahatsızlık başımıza geliyor.

Bu dost bakteriler sindirim başta olmak üzere genetik adaptasyondan, savunma sistemimize her konuda vücudumuzun vazgeçilmez parçası. Diyelim ki sizi steril ettik ve vücudunuzdaki tüm bakteri, virüs ve mantarları öldürdük, yaklaşık 48-72 saat içinde siz de ölürsünüz.

Peki bu faydalı bakterileri nasıl dengeleyebiliriz?mm

Öncelikle onlara en çok zararı veren lüzumsuz antibiyotik kullanımları, stres, alkol, sigara, şeker ve undan zengin beslenmeden kaçınmalıyız. Sonra ev yapımı yoğurt, kefir, turşu, elma sirkesi kullanımları artılmalı ve bunları marketten değil, geleneksel yöntemlerle kendi mutfağımızdan elde etmeliyiz. Ek olarak da doktorunuzun belirleyeceği ihtiyaç çerçevesinde probiyotik kapsülleri kullanımı sağlığımıza çok şey katacaktır. Bazı probiyotik bakteri türleri yiyeceklerimizde olmadığından ve onları dengeleyecek ölçüde fermente gıda alınımı mümkün olmadığından zaman zaman probiyotik kapsülleri ile vücudumuzun dost bakterilerini desteklememiz, sağlığımıza inanılmaz katkı sağlayacaktır.

probiyotikler