Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

Ozon Nedir ?

Ozon, oksijen gazının güçlü bir elektrik akımı yardımıyla enerjilendirilmiş ve 3 moleküllü  hale getirilmiş şeklidir. Doğada özellikle şimşek yıldırımların çok olduğu hava koşullarında havadaki deniz kokusu/iyot kokusu şeklinde de hissedilebilir.

Ozon içeriğindeki 3.oksijen atomunu tekrar geri verme eğilimindedir. Bu serbest oksijen molekülü ise ‘oksidan’ dır. Yani ozon gazı çevresini okside etme eğilimindedir.

Bu okside edici molekül çok düşük dozlarda vücuda verilince vücutta okside edici ajana karşı bir “aşılanma” oluşur. Verilen minik ozon dozlarına tepki olarak vücutta antioksidan mekanizma uyarılır. Asıl olarak ozon vücudun antioksidan yeteneğini artırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneğini artırmaktır. Ozonun bu etki mekanizması  nasıl bu kadar geniş etki alanına sahip olduğunu açıklamaktadır.

Çok güçlü okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği olan ozon, dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.

Ozon Nedir ?

Ozon tedavisi nedir ?