Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

Kozmetik Akupunktur

kozmetikaku

Kozmetik akupunktur, sağlıklı yan etkilere sahip bir anti-aging tedavisidir. Anti-aging tedavisi kişinin yaşlılık belirtilerini yavaşlatmak ve sağlıklarını daha iyi korumaktır. Günde 3 fincan kahve kalp damar sağlığını olumlu etkiler. Daha fazlasının yerine su, bitki çayları ve özellikle yeşil çay tercih edilmelidir. Özellikle menapoz civarında, bayanlar ciltlerinin kurumaması ve hızla karışmaması için kahveyi kesmelidirler. Kişilerin beslenme alışkanlıkları sonuçlara etkilidir. Bazı öneriler gereklidir: Otur ve ye. İyi çiğne. Su iç. Organik besinler ye. Katkılı gıdalardan sakın. Etiketleri oku. Mevsiminde ye. Çeşitli ye. Yatmadan 3 saat öncesinde yemek işini bitir. Kahvaltıda zengin beslen. Birçok kişi akupunkturun hep ağrılar, kronik hastalıklar ve kilo vermede kullanıldığını düşünür. Oysa ABD’den başlayan Mei Zen Kozmetik Akupunktur yöntemi, akupunkturun kozmetik ve anti-aging üzerindeki etkisini başarıyla ortaya çıkarmış durumdadır. Başarı oranının %90’ın üzerinde olması da bu konunun çekiciliğini daha da artırmaktadır.

Kozmetik akupunktur, akupunktur meridyenlerindeki enerji dengelerini düzenlemek esasına dayanan, içteki sağlıklı beden enerjisinin yüzde dışa yansımasını sağlayan bir anti-aging tedavisidir. Modern tıp bakış açısına göre, sonuç, batırılan iğnelerin ciltte oluşturdukları bir mikrotravma mekanizması ile açıklanır. Vücut, tamirat için o bölgeye fibroblastları göndererek orada kollajen ve elastin salgılanmasını sağlar. Kozmetik amaçla kullanılan akupunktur, daha çok mimiklerini kaybetmeden genç ve dinç görünmek isteyen kişilerin tercihi olmuş durumdadır. ABD’de başta TV yıldızları olmak üzere doğal görünmeye önem veren bir çok kişi gençleşmek ve kırışıklıklarından kurtulmak için kozmetik akupunkturu tercih etmektedir.

Kozmetik akupunktur, sağlıklı yan etkilere sahip bir anti-aging tedavisidir. Anti-aging tedavisi kişinin yaşlılık belirtilerini yavaşlatmak ve sağlıklarını daha iyi korumaktır. Bu nedenle de harabiyetin oluşup derinleşmesini beklemeden 30’lu – 40’lı yaşlarda önlem almaya başlanması önerilmektedir. Kozmetik akpunktur ile cilt tonusu artar, cilt daha esnekleşir ve doku toparlanıp gerginleşerek yer çekimine karşı koyar. Sonuç olarak, cilt 5 yaş kadar daha genç bir görünüm alır.

CİLDİN YAŞLANMA NEDENLERİ

 • Kuruluk – 30 yaşından sonra yağ üretimi azalmasına bağlıdır.
 • Güneş Hasarı – 40 yaş civarında kollajen ve elastin azaldığı için cilt incelmeye başlar.
 • Dayanıklılığın Azalması – 30 yaşından sonra kollajen ve elastin azalmasına bağlıdır.

 

CİLDİN YAŞLANMASINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

Endojen (İç) Faktörler

Zaman: Zaman ilerliyor ve yaşlanıyoruz. Zamana müdahale edemeyiz.

Ciltteki oksidan süreç (paslanma) : Anti-oksidanlar çok önemlidir.

 

Egzojen (Dış) Faktörler

 Kozmetik Akupunktur

Güneş: 10:00-16:00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalmamalı; 2 saatte bir yenileyerek güneş koruyucu kullanılmalı; şapka ve güneş gözlüğü takmalı; güneş koruyucu kremleri kullanırken boyun ve açıkta kalan dekolte bölgelerine de uygulamayı unutmamalıyız.

Sigara: Sigara sadece içteki sağlıklı bedeni bozmakla kalmaz, dıştaki koruyucu kalkanımız olan cildimize de zarar verir. Dumanındaki kimyasalların yüzümüze yapışarak zehirlenmesi de cabası.

Beslenme: Sağlıklı, dengeli, zamanında, katkılı gıdalardan sakınarak, elden geldiğince doğalına ulaşmaya çalışarak.

Su (yeterli içmemek): Cildin nemi için su gereklidir. Yeterli su içilmezse bağışıklık sistemi baskılanır. Her 25 kg için 1 lt. Sağlıklı sıvı tüketmek gerekir. Çay ve kahve su yerine geçmemekle birlikte bitki çayları, ayran, çorba, taze meyve suları ve sebze suları yerine su sayılabilir.

Şeker: Bağışıklık sistemini zayıflatır, cildin sarkmasına yol açar ve hücre hasarına neden olarak yaşlandırır. Rafine beyaz şeker, şekerli gıdalar ve rafine beyaz un şeker olarak değerlendirilir. Alkol de vücutta şekere dönüşür.

Alkol: Karaciğer toksisitesine neden olur, bağışıklık sistemini zayıflatır. Alkol şekere dönüşür ve şeker de cildin sarkmasına neden olur. Vücutta B vitaminlerinin, potasyum, magnezyum gibi birçok maddenin eksikliğine de yol açar.

Kafein: Kafeinli içecekler diüretiktir yani idrar çıkışına neden olur. Böylece cilt nem kaybeder. Günde 3 fincan kahve kalp damar sağlığını olumlu etkiler. Daha fazlasının yerine su, bitki çayları ve özellikle yeşil çay tercih edilmelidir. Özellikle menapoz civarında, bayanlar ciltlerinin kurumaması ve hızla kırışmaması için kahveyi kesmelidirler.

Stres: Bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi için mutluluğa ihtiyacı vardır. Hastanın yaşam sitili sonuçlara etkilidir. Hobiler, pozitif düşünme, meditasyon, Quigong gibi rahatlama teknikleri fayda sağlar.

Uykusuzluk: Vücudun yenilenmesi için uykuya ihtiyacı vardır. Düzenli (ideali 23:00-06:00 arasında), yeterli (6-8) saat ve karanlıkta uyku gereklidir.

KİMLER İÇİN KOZMETİK AKUPUNKTUR?

 Kişinin beklentilerini belirlemek çok önemlidir. Cerrahi  bir uygulama isteyen ama korktuğundan dolayı başka çözümler arayan hastalarda sonuç mutluluk verici olmayabilir. Cilt durumu ile ilgili gerçekçi yaklaşan, kozmetik akupunkturu yan etkisiz, güvenli ve sağlıklı bir yöntem olması nedeni ile seçen ve yaşa göre daha iyi görünmek isteyen kişiler için kozmetik akupunktur memnun edici bir tedavidir.

KOZMETİK AKUPUNKTUR NE YAPAR ?

 • İnce kırışıklıkları azaltır ve hatta yok eder.
 • Derin kırışıklıkların derinliklerini azaltır.
 • Yaşa bağlı lekelerin renklerinin açılmasını sağlar.
 • Yanakların daha pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Cildin daha yumuşak ve canlı olmasını sağlar, esnekliğini arttırır.
 • Ciltte sarkan kısımları toparlar. Sarkmanın ilk başladığı çene çizgisinin boyun ve gerdanın daha iyi görünmesini sağlar.
 • Yüz kaslarının kan dolaşımını arttırır, gergin ve sıkı görünmesini sağlar.
 • Gözaltı torbalarını azaltır.
 • Dekolte bölgesindeki kırışıklıkları azaltır.
 • Güneşin olumsuz etkisine bağlı olarak artan kırışıklıkarı azaltır.
 • Tüm cil tonusunu arttırır.
 • Ciltteki kırmızılıkları azaltır.
 • Aknelerde ve rozaseada iyileşme etkisi gösterir.
 • Yaşlanmayı geciktirir.

-Genel sağlık sonuçları, kozmetik sonuçlarından daha önce ortaya çıkar.

KOZMETİK AKUPUNKTURUN OLUMLU YAN ETKİLERİ

 • Hafif baş ağrıları geçer.
 • Ateş basmaları azalır.
 • Sindirim düzelir. Bu durum cilde olumlu etki sağlar.
 • Ilımlı anksiyete çözülür.
 • Orta dereceli depresyon geriler.
 • Uykular düzelir.
 • Gözlerde canlı bir bakış ortaya çıkar. Bu akupunktura göre kalbe ait ruhsal düşüncenin (Shen) dengelenmiş enerji göstergesidir.
 • Genel vücut enerjisi artar.

-Kozmetik akupunktur uygulayacağımız kişinin sağlıklı olması, elde edeceğimiz kozmetik sonuçların etkisini arttırır.

KOZMETİK AKUPUNKTUR KİMLERE UYGULANMAZ?

 • Migren hastaları kozmetik akupunktur için uygun aday değillerdir. Öncelikle migren tedavi edilip sonra kozmetik akupunktur uygulamasına geçilir.
 • Nöbet geçiren hastalar için kontraendikedir, uygulanamaz.
 • Kontrol altına alınmamş hipertansiyon hastaları için kontraendikedir, uygulanmaz.
 • Antitrombotik ilaç kullanan hastaların iğneye bağlı morarma ihtimali yüksektir ama asıl sorun bu ilacı kullanma nedeni olan kronik hastalığıdır,  değerlendirilmelidir. Basit kan sulandırıcı kullananlar için sakınca yoktur.
 • Sigara tiryakileri, cilterine her gün zarar vermeye devam ettikleri için aslında uygun aday değillerdir. Bırakması, bırakmasına yardım edilmesi önerilir. Başarıyı engelleyen bir faktör olduğu hatırlatılıp karar hastaya bırakılır.
 • Alkol kullanımı cildin sarkmasına neden olduğu için aşırı alkol alanlar da uygun aday değildirler.
 • Ciltleri yıllardır korunmasız olarak güneşe maruz kalmış ve güneş hasarına uğramış kişilerin ciltlerini tekrar toparlamanın zor olduğunu bilmek gerekir. Hele ki hala aynı yanlış tutuma devam ediyorsa, kozmetik akupunktur uygulamasından başarılı bir sonuç alma ihtimali zayıftır, uygun aday değillerdir.

OLMAZSA OLMAZLARDAN BİRİ: CİLT BAKIMI

Kozmetik akupunktur, cilde uygulanması gereken destek nemlendiricilerin ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Cildin yapısını bilmek, ona göre önlemler almak, uygun cilt temizliği ve bakımı yapmak, cildin nemli olmasını sağlamak, doktor kontrolünde cildi destekleyici ağızdan vitaminler, mineraller ve lokal ürünler kullanmak cilt sağlığımız için önemlidir.

BESLENMENİN KOZMETİK AKUPUNKTURA DESTEĞİ

Hastanın beslenme alışkanlıkları sonuçlara etkilidir. Bazı öneriler gereklidir.

Otur ve ye!

İyi çiğne!

Su iç!

Organik besinler ye!

Katkılı gıdalardan sakın!

Etiketleri oku!

Mevsiminde ye!

Çeşitli ye!

Yatmadan 3 saat öncesinde yemek işini bitir!

Kahvaltıda zengin beslen!

KOZMETİK AKUPUNKTUR TEDAVİ PLANI

Kozmetik akupunktur uygulamasının 5 hafta haftada 2 kez; ardından da 2 ayda bir kez uygulanması en ideal sonuçları verir. Ardından her 4-6 ayda bir, aynı haftanın içinde iki seans tedavi uygulanarak kontroller devam eder. İstenilen ve elde edilen etkiyi sürdürebilmek için bir miktar kişisel çabaya da ihtiyaç duyulmaktadır.

Sigara içmemek, yeterli su tüketmek, cildini nemlendirmek ve güneş koruyucu kullanmak gibi destekler yapılan uygulamanın kalıcılığı açısından önemlidir.

beforeafterson