Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

Kızlık Zarı

KIZLIK ZARI

Kızlık zarı; dış genital organlardan, labia minus dediğimiz küçük dudaklardan yaklaşık 1 ila 1.5 cm içerde bulunan vaginal mukozanın dış kısmının katlanarak sonlanması ile oluşan 2 ila 5 milimetre kalınlığında bir organdır. Vagen girişindeki bu deri kıvrımı, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir veya daha fazla sayıda delik içeren bir yapıdır.

KIZLIK ZARI KANAMASI: İLK GECE KANAMASI

Kızlık cinsel ilişkinin dışında, ağır sporlarla, bisiklete binme, travma veya herhangi yabancı cisim veya elle zorlama ile yırtılıp kanayabilir. Çoğunlukla, birkaç damla kanama şeklinde olur. Nadiren aşırı ilişkilerde kanama olmaz. Kızlık zarı kontrolünü ancak kadın doğum hekimi veya adli tıp uzmanı yapar. Kişi kendi kızlık zarının kontrolünü yapamaz.

– İlk Gece Kanaması Her Zaman Olur mu ?

İlk gece kanaması bazen %10 ila %15 arasında olmayabilir. Kızlık zarı ortasındaki boşluğun (deliğin), penisin geçişine izin verecek kadar geniş olması veya semilunar zar dediğimiz yapıda olması ve esnek olması durumlarında ilk gece kanaması olmayabilir.

– Kızlık Zarı Tamiri (Dikimi) Nasıl Yapılır ?

1-Kısa süreli olan tamirler: Cinsel ilişkiden 2 ila 3 gün önce yapılan tamirlerdir. Yırtık olan zarın iki kenarı canlı doku için insize edilir ve kısa sürede emilen özel dikişlerle dikilerek yırtık olan parçalar iğcik şeklinde birleştirilir. 2 ila 3 gün sonra yapılan cinsel ilişkide birleştirilen bölgenin zorlanmasıyla kanama olur.

2-Uzun süreli (kalıcı tip) tamir (flep kaydırma): İleri derecede parçalanmış büyük yırtıklarda veya cinsel ilişkinin en az 2 ay sonra planlanması durumunda kalıcı tip kızlık zarı tamiri yapılır. Bu operasyonda vagina mukozası özel bir teknikle kaydırılarak, yırtık yerlerin yerine yeni kızlık zarı yapılır. Kalıcı tip kızlık zarı tamirinde; hastanın kendi vajina mukozası kullanılır. Bu işlemde yapılan dikişler eb az 2 ayda kendiliğinden emilirler (erirler). İlk cinsel ilişkiye de operasyondan 2 ay sonra başlamak gerekir. Bu yöntem kalıcı olup birkaç yıl sonra bile ilişkiye girilse de kanama olur.

– Kızlık Zarı Tamirinden Sonra Her Zaman Kanama Olur mu ?

Usulüne uygun ve dokuya saygılı; steril çalışma ve iyi bir teknikle yapılmışsa her zaman kanama olur. Ancak enfeksiyon olmuşsa ayrıca iyi bir teknikle yapılmamışsa ve operasyondan sonraki birkaç günde zorlama olmuşsa nadiren kanama olmayabilir. Bu bakımdan doktorun tavsiyelerine uymak, verdiği ilaçları kullanmak ve merak ettiği sorular varsa; her zaman doktoru ile paylaşmak gerekir.

kizlikzarij

kızlık zarı