Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

GAPS

GAPS (Bağırsak ve Psikoloji / Fizyoloji Sendromu)

»Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL, Nöroloji ve Beslenme Doktoru  Dr. Natasha Campbell’den GAPS eğitimi almıştır.

GAPS Nedir ?

GAPS; bağırsak ile beyin ve bağırsak ile beden arasındaki ilişkinin, Nöroloji ve Beslenme Doktoru Natasha Campbell-McBride tarafından uluslar arası tescilli ifadesidir. GAPS, “Gut And Psychology  / Physiology Syndrome” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı: “Bağırsak ve Psikoloji / Fizyoloji Sendromu” dur.

GAPS; Dr. Natasha Campbell-McBride’ın, 3 yaşında “otizm” teşhisi konulan oğlunu tedavi etmek amacıyla, “bağırsak sağlığı” için geliştirdiği beslenmeye dayalı doğal bir tedavi yöntemidir.  Çünkü otizmin sebebi; ​anormal bağırsak florası (disbiyozis), hasarlı ve geçirgen bağırsak (leaky gut syndrome) ​nedeniyle; toksinlerin, ağır metallerin, katkı maddelerinin, iyi sindirilemeyen besinlerin, bağırsak duvarından kana ve kan yoluyla beyne gitmesinin sonucu beynin toksinlenmesidir. Dr.Campbell McBride, kendi geliştirdiği doğal ve beslenmeye dayalı GAPS tedavi yöntemiyle oğlunun bağırsak florasını tedavi ederek, otistik semptomlara neden olan beynin toksinlenmesini engelleyerek oğlunun otizmini de tamamen iyileştirmiştir.


Dr. Campbell-McBride, oğlunu iyileştirdiği beslenmeye dayalı GAPS Tedavi yöntemiyle; İngiltere-Cambridge’deki kliniğinde yüzlerce otizm, epilepsi, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, disleksi, dispraksi hastalıkları olan çocukları; psikolojik ve psikiyatrik sorunları (şizofreni, epilepsi, depresyon, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk…) olan yetişkinleri de iyileştirir. Çünkü otizmde olduğu gibi; çoğu kişinin çaresiz hastalık sandığı psikiyatrik hastalıkların sebebi de hasarlı, geçirgen bağırsak duvarı ve anormal bağırsak florası nedeniyle beynin toksinlenmesidir (detaylar için tıklayınız: Bağırsak-Beyin İlişkisi). Bağırsak florasının tedavi edilmesi sonucunda, beynin toksin yükün etkisinden kurtulmasıyla bu hastalıklar da tamamen iyileşir.

Bağırsak florasının anormalliği (disbiyozis) ve bağırsak duvarındaki hasar ve geçirgenlik (leaky gut syndrome) nedeniyle sadece beyin değil, beyin dışındaki bütün beden de toksik yük altında kalır. Bu durum fizyolojik ve otoimmün hastalıklarına da neden olur. GAPS Tedavisi bağırsak florasını ve bağırsak duvarını iyileştirmekle; bağırsak kaynaklı olan fizyoloji sendromlarını ve bağışıklık sistemi (otoimmün sistem) hastalıklarını da iyileştirir: Çölyak, MS (Multipl Skleroz), RA (Ramotoid Artrit), Haşimato Tiroditi, Kolesterol Sorunları, Alerji, Egzema, Astım, Sedef, Crohn’s, Ülseratif Kolit, Bellek Sorunlarıi Alzheimer, Kronik yorgunluk, Sistit.. Tıklayınız: (Bağırsak ve Fizyoloji Sendromları)

Dr. Natasha Campbell-McBride  kendi geliştirdiği GAPS Tedavisini, 2004 yılında; “GAPS Gut And Psychology Sydrome” (Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) adlı kitabıyla bütün dünya ile paylaşır. Dünyanın her bir köşesinden Bağırsak ve Psikoloji Sendromu (GAPS) hastaları; 2004 yılından beri, 7 dile çevrilen ve satış rakamları 500.000’i aşan bu kitaptaki GAPS Diyetini ve sağlık önerilerini içeren ​GAPS Tedavisiyle tamamen iyileşip sağlıklarına kavuşmuşlardır! (GAPS Tedavisiyle iyileşenlerin yaşanmış hikayeleri için tıklayınız)
Türkiye’den, uzun yıllar ağır psikiyatrik rahatsızlıklar yaşamış iki yetişkin kız kardeşin, GAPS kitabının İngilizcesini satın alıp GAPS Tedavisini uygulayıp iyileşmeleri; Türkiye’deki GAPS hastalarına da bu kitabı ulaştırıp onların iyileşmelerine vesile olmak istemelerine neden olmuştur. ​Böylece Adalin Yayıncılık kurulmuş, GAPS Tedavi kitabının lisans hakkı satın alınmış ve ​kitap Türkçe’ye çevrilmiştir.

​Bağırsak flora dengezisliği (disbiyozis), bağırsak duvarı hasarı ve geçirgen bağırsak (leaky gut syndrome); çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biridir. Bu sorunların en büyük nedeni:sezeryan doğumlar, bebeklerin mamayla beslenmesi, antibiyotikler, işlenmiş gıdalar ve şekerli-nişastalı gıdalarla beslenme, uzun süren yoğun stres, katkı maddeleri ve doğanın kirlenmesidir. GAPS Tedavisi; disbiyozisi, bağırsak duvarı hasarını ve anormal geçirgenliğini tedavi eder. Bu nedenle de bağırsak kaynaklı olan bütün sorunlar ve hastalıklar da tedavi edilmiş olur:psikoloji sendromları ve psikiyatrik hastalıklar, fizyoloji sendromları ve otoimmün sistem yani  bağışıklık sistemi hastalıkları.

GAPS Tedavisiyle İyileşen veya Önlenen Psikoloji Sendromları ve Psikiyatrik Hastalıklar

Otizm

Şizofreni

Epilepsi

Depresyon

Bipolar Bozukluk

Anksiyete

​Şizoaffektif Bozukluk

​OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) Obsesyonlar 

DEB (Dikkat Eksikliği Bozukluğu)

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu)

Disleksi

Dispraksi

Panik Atak-Öfke Problemleri​

Yeme Bozuklukları-Uyku Problemleri-Bağımlılıklar

GAPS Tedavisiyle İyileşen veya Önlenen Fizyoloji Sendromları ve Otoimmün Sistem Hastalıkları

Akne
ALS
Alerjiler
Anemi
Artrit
Astım
Bellek Problemleri
Çölyak
Demans (Bunama)
Diyabet
Egzema
Eklem Ağrıları
Enzim ve Hormon Bozuklukları
​Fibromiyalji
Gelişme Geriliği
Gıda Alerjileri
Gıda İntoleransları
Otoimmün Tiroidit (Haşimato)
Kolesterol Problemleri
Kronik Yorgunluk
Kulak Enfeksiyonları
​Lupus
Migren
MS (Multipl Skleroz)
PMS-Regl Problemleri
​Parkinson
Romatoid Artrit (RA)
​Sedef
Sistit
​Tansiyon Problemleri
Tiroit Problemleri
Uyku Problemleri

GAPS Tedavisiyle İyileşen veya Önlenen Sindirim Sistemi Sorunları

Ağız Kokusu
Crohn
​Gastrit
Gaz
Hazımsızlık
​İrritabl Bağırsak Sendromu
​İshal
Kabızlık
​Kolik
Kötü Kokulu veya Anormal Dışkı
Mide Ekşimesi
​Pamukçuk
​Reflü
Şişkinlik
​Ülser
​Ülseratif Kolit