Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

Akupunktur Nedir

nediryeni

3000 yıldır gelişerek varlığını sürdüren Akupunktur felsefesinde, insan yaşayan evrenin bir parçası olarak kabul edilir ve herşeyin içinde varolan evrensel gücün insanın da içinde bulunduğuna inanılır. “Chi” adı verilen bu enerji insan vücudunda “meridyen” denilen kanallarda dolaşır. Yaradılış itibariyle mükemmel olan bu enerji dengesi,  iç ve dış bazı patojenik faktörler (stres, travma, yanlış beslenme, ısı, soğuk, rüzgar vs) ile bozulursa  ya da engellenirse hastalıklar oluşmaya başlar.

Akupunktur tedavisi bu kanallarda oluşan enerji dolaşım engelini ortadan kaldırarak dengeyi sağlamak yolu ile hastalıkları önlemeyi ve tedavi etmeyi sağlar.

-İnsan vücudunun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir. Vücudumuzda bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktaları vardır ve bunlara akupunktur noktası denir. Nasıl telefonumuzda belirli sayılara basarak belirli insanları arıyorsak, her akupunktur noktasının etkilediği belirli fonksiyon ve organlar vardır. Bu noktalar uyarılarak vücudumuzda enerji dolaşımı normale döndürülür ve hastalık hali ortadan kaldırılır. Böylece vücud dışarıdan ilaç veya herhangi bir kimyasal desteğine gerek duymadan,  yaradılıştan gelen kendi gücüyle hastalığın ortadan kalkmasını sağlar. En önemli özelliği hiç bir yan etkisinin olmamasıdır.
-Batı tıbbının bir alternatifi değil, bir tamamlayıcısıdır ve hızla önemli bir parçası olacağı şüphe götürmezdir. Gelecek enerji tıbbınındır cümlesi Amerika ve Avrupa kliniklerinde her geçen gün daha fazla dile gelmektedir.
-Akupunkturun kendine has nabız, dil, göz değerlendirmeleri, fizik muayene ve hikaye alma teknikleri olmakla birlikte, hastalığın özelliğine göre gerekli film, tetkik ve konu ile ilgili uzman konsültasyonları sağlanmadan tedaviye başlanmaz.

-Akupunktur felsefesi insanın zihinsel, duygusal, fiziksel bulgularını ruhu ile birlikte ele alır. Holostik bir yaklaşımdır.

-Bahsettiğimiz enerji akımları akupunktur felsefesinde vücutta yin ve yang adı verilen birbirine zıt, ancak uyum içinde iki enerji ile sembolize edilir. Bunu gösteren ambleme Taiji (büyük ikilem) denir.

Siyah Yin’i, beyaz Yang’ı simgeler. Ancak Yin’in içinde Yang, Yang’ın içindede Yin vardır. Yin ve Yang’ın dengelenmesi normalliğe, dengenin bozulması ise anormalliğe yol açar. Dengesiz Yin ve Yang, denge arayışı içinde sürekli kendilerini değiştirirler. Bu  dengenin sağlanmasına akupunktur doktoru ilgili noktaları iğneleyerek destek olur.
Amaç dengeyi sağlamak iyileşme  ve huzura ulaşmaktır.

Akupunktur Nedir