Hızlı Randevu-0 372 253 68 41 - GSM: 0 532 490 52 12 Op. Dr. Hasan Çağlar GÜROL - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Akupunkturist

Akupunktur Nasıl Uygulanır

nasiluygulanirAkupunktur nasıl uygulanır ?

Öncelikle hasta akupunktur doktoru tarafından fizik muayene, detaylı hikâye,, akupunktur tanı yöntemleri (dil, göz, cilt, nabız değerlendirmeleri) ile değerlendirilir. Şikayetçi olunan hastalıkla ilgili tetkikler (Röntgen, CT, MR, kan ve idrar tektikleri, ilgili hastalıkla ilgili uzman doktor konsültasyonları) değerlendirilir. Tanı konulup tedavi şekli belirlenir.

Amaç ne şekilde olursa olsun tedavinin gerektiği noktaları uyarmaktadır. En yaygın yöntem iğneleme olmakla birlikte, laser, elektriksel uyarı (elektro akupunktur), akupressör (masaj), moxa (ısı), yöntemleri uygulanabilir. Kullanılan iğneler kıl inceliğinde ve çok sivridirler. Bu nedenle acı hemen hemen hiç hissedilmez.

Engel bir durum yoksa yüzüstü ya da sırtüstü yatarak uygulama yapılır. Çok çeşitli iğne kullanımları vardır. En yaygın kullanılan steril çelik (disposable=bir kullanımlık) iğnelerdir. Bazı durumlarda altın ve gümüş iğnelerde kullanılabilir. Çoğunlukla akupunktur iğnelerinin uygulanmasını takiben hasta sakin bir odada ortalama 20 dakika tedavi altında kalır. Süre hastalığa ve duruma göre artıp, azalabilir.

Akupunkturda seansların sayısı, hastalığın tipi, süresi ve hastanın yaşına göre değişir. 2-3 seansta çözülebilecek problemler olduğu gibi, 40 seans veya üstü uygulama ihtiyacı olabilecek hastalıklar da vardır.

Kulak akupunkturunda 7-10 gün kalan kalıcı iğneler (ASP) daha çok benim tercihimdir.

Çocuk hastalar, iğne fobisi olanlar ve çok yaşlı hastalarda laser uygulamaları öncelik kazanabilir.

3000 yıldır kullanılan asıl akupunktur uygulaması vücut akupunkturu olmakla birlikte, 1950’lerden beri Fransız Dr. Nogier’in (kliniğinde çalışma onuru duyduğum) geliştirdiği kulak akupunkturu ve diğer mikrosistem akupunkturları (el,ayak,yüz gibi) her geçen gün gelişmektedir.